ELSA

Aydem Başarı Hikayemiz

26.08.2020
Aydem Enerji HPE çözümleriyle altyapısında yüksek performans ve yüksek işlem kapasitesi sağladı. Enerji sektörünün öncü ve yenilikçi kurumu Aydem Enerji, BT altyapısının modernizasyonu için HPE’nin bütünleşik çözümü SimpliVity , iş kritik Superdome Flex sunucu sistemleri ve Nimble veri depolama sistemlerini kullanmaya başladı.


Aydem Başarı Hikayesi Görseli İçin Tıklayınız.


Türkiye’de enerji sektöründe elektrik üretimi, dağıtımı ve perakende alanlarında faaliyet gösteren Aydem Enerji, bu noktada Türkiye’nin ilk ve öncü entegre enerji şirketi olma başarısını koruyor. Şirket 40 yıllık sektör deneyimi, 12 bin çalışanı, topluma ve çevreye duyarlı duruşuyla enerjiyi yenilikçi bir güce dönüştürmek için var gücüyle çalışıyor.

Türkiye’nin en büyük ilk üç yenilenebilir enerji portföyünden birine sahip olan Aydem Holding, artan işlem hacmi ve veri kapasitesi, kritik iş süreçlerinin hızlı, entegre ve güvenli yönetimi için BT altyapısında modernizasyona giderek, hiper bütünleşik altyapı mimarisine yatırım yaptı. Bu noktada holding bünyesinde yer alan üretim ve perakende şirketlerinde HPE’nin hiper bütünleşik çözümü SimpliVity ve yüksek ölçeklenebilir Superdome Flex sistemlerini devreye aldı. Enerji dağıtım şirketinde ise HPE Nimble veri depolama sistemlerini kullanmaya başladı.

Aydem Enerji Altyapı ve Operasyon Grup Müdürü Kamil Altınay, hiber bütünleşik sistemleri devreye almadan önce kullandıkları sistemlerin, klasik sunucu ve veri depolama mimarisinde olmasından dolayı, artan veri ve performans ihtiyacını yeterli seviyede karşılayamadığını aktardı. Yüksek performans hedefiyle ve yeni teknoloji ihtiyacını karşılamak amacıyla hiper bütünleşik yapıyı tercih ettiklerini belirtti.

Altınay, projeye karar verirken en önemli kriterlerinin, yüksek miktarda veri konumlandıracakları kapasite ve artan performans ihtiyacının karşılanması olduğunu ifade etti.

Aydem Enerji’nin perakende ve üretim şirketlerinde HPE SimpliVity ve Superdome Flex sistemlerini kullandıklarını vurgulayan Altınay, bu sayede uygulama katmanında sağlanan konsolidasyon ile merkezi ve kolay yönetim, performans artışı, yüksek oradan sıkıştırma, tekilleştirme ile kapasite konsolidasyonu, yüksek hızda yedekleme ve yedekten dönme işlevi kazanıldığını belirterek, kurumda HPE SimpliVity sistemleri kullanılarak 700TB tasarruf sağlandığını aktardı.

Aydem Enerji bünyesindeki dağıtım şirketlerinde ise HPE Nimble veri depolama çözümü ile marka bağımsız aktif çalışan diğer tüm depolama cihazlarını tek yerde birleştirip cihaz konsolidasyonu, yönetim kolaylığı, akıllı depolama, proaktif sorun çözümü, sıkıştırma ve tekilleştirme ile kapasite konsolidasyonu sağlandı.

‘’Yüksek kapasite ve yüksek performansa eriştik’’

Altınay, HPE SimpliVity ve Superdome Flex sistemlerinin devreye alınmasıyla birlikte yüksek kapasite ve performansı daha az sayıda donanım ile sağlar duruma geldiklerini belirtti. Aynı zamanda daha az sayıda donanım sayesinde konsolide, yönetimi kolay ve sade bir altyapıya kavuştuklarını da sözlerine ekledi.

Veri depolama tarafındaki kazanımlarını Altınay şöyle aktardı: ‘’Klasik mimaride bulunan verilerimizi HPE Nimble’a aktardığımızda 500TB alan tasarrufu sağlandı. Klasik depolama sistemlerinde 20 saatleri bulan yedekleme süreleri artık dakikalar içinde tamamlanırken, dönüşler de bir o kadar hızlı oluyor. Bunun yanı sıra tek bir cihaz ile bakım, işletim gibi büyük bir iş yükü de ortadan kalkmış oldu. Böylece BT altyapımızda yüksek kapasite ve yüksek performansa erişmiş olduk.’’

Kamil Altınay bu projede, HPE ve iş ortağı Elsa ile neden çalışmaya karar verdiklerini ise şu sözlerle diler getirdi: ’’Bu projede HPE bize enerji sektöründeki dinamik yapıya uygun esnek bir çözüm sundu. Bu tarz büyük projelerde üreticinin yanı sıra iş ortağının katkısının da bir o kadar önemi var. Bu projeler uygulamada birçok risk barındırıyor; bunları sahada aşmak için birikim ve tecrübesi olan bir iş ortağı ile çalışmak gerekiyor.’’


Hiper bütünleşik mimari ve yeni nesil depolama çözümlerinde yetkin ve tecrübeli ekibe sahibiz.

Aydem Enerji’nin altyapı projesini gerçekleştiren HPE Türkiye iş ortağı Elsa’nın sektörde 20 yıllık bir tecrübesi bulunuyor. Elsa uzman ekibi bu projede mevcut topolojideki iş sürekliliğinin %100 sağlanması için gerekli analizleri gerçekleştirerek HPE SimpliVity, Nimble ve Superdome Flex ürünlerini devreye aldı. Elsa CEO’su Mert Ece bu projede dikkat ettikleri kriterleri şöyle açıklıyor: ‘’Elsa olarak hiper bütünleşik mimari ve yeni nesil akıllı depolama konusunda Türkiye’de sayılı teknik ekibe sahibiz. Bu kapsamda Nimble üzerindeki sıkıştırma ve tekilleştirme özellikleri ile farklı lokasyonlardaki depolama cihazlarını tek noktada konsolide ederek yer, zaman ve maliyetlerden tasarruf sağladık. SimpliVity hiber bütünleşik çözümü ile anlık yedekleme ve yedekten dönme , iki node (uç) arasında anlık replikasyon (kopyalama) özellikleri ile uygulama katmanını tamamen iş sürekliliğine uygun bir model haline getirdik.’’

Başarı Hikayelerimiz

Bilişim 500

Aydem

Şölen Çikolata